Petek Temizleme Servisi Nedir?

Mart 28, 2023by admin0

Petek temizleme servisi nedir? Yapılarda ısınmanın kalorifer ile sağlanması durumunda kaloriferin ısısını yansıtan sabit ekipmanların temelinde petekler yer alır. Kalorifer peteği veya radyatör gibi isimlere sahip olan bu ekipmanlar, içerisinde dolaşan sıcak suyun sirkülasyonu sayesinde bu sıcak suyun ısısını dışarıya yansıtır. Sağlıklı bir çalışmayla her kış mevsiminde bu ısıtmayı düzenli bir şekilde sürdürebilmesi için petek temizleme servisi önemli bir temizlik işlemidir.

Petek Temizleme Servisi

Petek Temizliği Önemi

Petek temizleme servisi kalorifer, kombi ve tesisat konusunda uzmanlığa sahip kişi veya kişiler tarafından gerçekleştirilen ve ısıtma sistemindeki petekler ile peteklere bağlı boruların tüm iç kısımlarını temizlemek için gerçekleştirilen çalışmadır. Bu çalışmanın yapılması için yine uzmanlar tarafından kullanılabilecek şekilde geliştirilmiş özel kimyasallar, koruyucular ve makineler kullanılır. Temizleme farklı yöntemler ile her usta veya firma tarafından değişen şekillerde ve sürelerde gerçekleştirilir.

Petek Temizleme Neden Yapılır?

Hem kombi ile çalışan hem katı yakıt ile çalışan hem de merkezi sistem veya kat kaloriferi yöntemi ile çalışan ısıtma sistemlerinde petek temizleme servisi önemli bir ihtiyaçtır. Çünkü bu sistemlerde yakıt kaynağı ne olursa olsun kalorifer kazanı görevi gören ekipman sıcak suyun ısınmasını sağlar. Isınan sıcak su kalorifer petekleri içerisine kadar ulaşır ve petek içerisinde dolaşırken sıcaklığını dışarıya yansıtır. Bir süre sonrasında artık ısısını kaybeden su petek içerisinde dolaşımını tamamlayarak sirkülasyon ile tekrar ısı kaynağına ulaşır.

  • Soğumuş durumdaki su ısı kaynağına geri döndüğünde, bütün tesisat içerisindeki birikmiş kireç, tortu, pas ve katran gibi faktörleri içerisinde taşır.
  • Yani anlaşıldığı üzere kalorifer tesisatı içerisinde sirkülasyonda olan su giderek kirlenir ve suyun bu kirliliği boru tesisatı ile petek tesisatı içerisinde de kirlilik oluşturur.
  • Düşünün ki bir ısı kaynağı dış cepheleri üzerinde ne kadar kir veya faktör biriktirirse o kadar az ısıtır.
  • Bu anlamda petek temizleme servisi peteklerin ve peteklere bağlı boruların içerisindeki kirliliği ortadan kaldırarak, ısıtmanın daha sağlıklı ve ekonomik olmasını sağlar.
Petek Temizleme Neden yapılır

Petek Temizleme Nasıl Yapılır?

Günümüzde özellikle apartmanlarda ev, konut, işletme ve iş merkezi gibi birçok yapıda kalorifer petekleri en yaygın ısınma sistemleridir. Kirlenen peteklerde düzenli bir şekilde yapılması gereken petek temizleme servisi bir bakım işlemi olarak profesyoneller tarafından yapılabilir. Ev sahipleri veya işletme sahipleri petek temizleme servisi işlemini kendileri yapmak isteseler de yeterli ve kapsamlı bir temizlik yapmak mümkün olmayacaktır.

  • Petek temizleme servisi için evde veya işletmede bireysel olarak deneyebileceğiniz yöntemler arasında pratik bazı işlemler yer alır.
  • Örneğin, peteğin iç kısmını, arkasını ve aralarını elektrik süpürgesi ile süpürebilir, bir bez ile sopa yardımıyla silebilir ve petek içerisindeki su boşaltma sibopları ile suyu boşaltarak, peteğin suyunun değişmesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • Ancak bireysel olarak yapılan bu petek temizleme servisi tam bir temizlik için yeterli olmayacaktır.

Profesyonel olarak yapılacak petek temizleme servisi için öncelikle bir tesisatçı ustası özel makineler kullanarak kombiyi kapattıktan sonra kombinin vanalarını açarak sistemdeki suyu tahliye eder. Profesyonel bir şekilde kullanılan bu ekipman vasıtasıyla tahliye edilen su sonrasında tüm tesisatın içerisinde dolaşacak özel temizleme kimyasalları kullanılır. Genellikle kombi tahliye işlemi sağlandıktan sonra bir yapı içerisindeki bütün peteklerdeki suyun boşaltılması için banyo gibi bir ortam kullanılır.

  • Banyo içerisinde havlupan peteğine bağlanan makine vasıtasıyla petek tesisatı içerisindeki tüm su klozet veya tuvalet gideri gibi bir noktadan kanalizasyona aktarılır.
  • Boşaltılan bu su sonrasında tazyikli su yardımıyla peteklerin içerisinde yıkama gerçekleştirilerek uygulanan temizleme kimyasallarıyla tüm kir, pas, tortu ve kireç arındırılır.
  • Ardından tamamlanan petek temizleme servisi ile birlikte çıkış noktaları kapatılarak, kombi veya kalorifer kazanı üzerinden doğru miktarda ve doğru basınç ile temiz su doldurulma işlemi yapılır.
Petek Temizleme Nasıl Yapılır

Petek Temizleme Ne Zaman Yapılmalıdır?

Petek temizleme servisi kalorifer tesisatının daha sağlıklı bir ısıtma yapması, daha az enerji sarf etmesi ve daha uzun ömürlü olması için önemli bir ihtiyaçtır. Bu nedenle temel olarak yılda bir defa periyodik bir şekilde petek temizleme servisi yaptırılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çok uzun yıllar boyunca yapılmamış petek temizleme servisi nedeniyle kalorifer tesisatı verimini kaybederken, uzun yıllar sonrasında yapılan bir temizlik daha zor ve maliyetli olabilir.

Sonraki Makale: Klima servisi önemi

Vikipedi: Kalorifer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İletişim

444 4 021
Bahçelievler / İstanbul

Çağrı Merkezi

444 4 021
Call Now Button444 4 021