Petek Temizleme

Petek Temizleme

Petek temizleme nedir? Neden ve nasıl yapılır? Petek temizliği kalorifer peteklerinde oluşan kirliliğin sisteminden uzaklaştırılması işlemidir. Özel makine ve bazı istenen durumlarda kimyasallar kullanılarak yapılır. Isınma verimini arttırmak ve ısı seviyesini yükseltmek için peteklerde de temiz su dolaşımını sağlamak bu temizliğin amaçlarıdır. Bu sebeplerle petek temizliği oldukça önemlidir.

Kalorifer Peteği Temizleme

Kalorifer peteği temizleme, düzenli olarak yapılmazsa bir arıza çıkma ihtimali tamamen şansa bırakılmış olur, yakıt tüketimi artar, maliyetler artacak, faturalar yükselecek, bir noktada bakım yaptırmak zorunlu bir hal alacaktır. Kombiler de kullanıldıkça kir ve toz birikmektedir. Petek temizliği en az yılda bir yapılmalıdır. Peteklerin altı ısınmıyor ve ortamı eskisi gibi ısıtmıyorsa daha önce de bakım yapılabilir. En sık yaşanan petek sorunu peteklerin tıkanmasıdır. Petek tıkanırsa, sıcak su dolaşamaz ve ısı yayılamaz.

Kombi Petek Temizleme
 • Kombi petek temizleme, kombi ve peteklerin uzun kullanım ömürlü olabilmesi için düzenli bakım yapılması zorunlu olmaktadır.
 • Kombi bakımı için net bir zaman olması gerekmemekte beraber kombilerin kış konumunu yani radyatörlerin izi açmadan önce bakımının yapılması iyi olacaktır.
 • Yaz sonu ya da sonbaharda havalar tam soğumadan kombi bakımınızı yaptırma şansınız vardır.
 • Böylece kış soğuğunda kombinin arızalanma ihtimaline karşı önlem almış olabilirsiniz.
pettem banner 1
Kombi Petek Temizleme Servisi

Kombi petek temizleme servisiile her yıl çoğu insan düzenli bakım yaptırmaktadır. Günümüzde en çok iklim değişiklikleriyle kış aylarında hava şartları oldukça soğuk geçmektedir. Isınma sistemi olarak ta hemen her yerde kalorifer ve kombi kullanımı vardır. Isınma sistemlerini basitleştiren ve ısının dağıtım ana merkezi olan kombiler vazgeçilmez birer araçtır. Isınma verimini arttırmak için peteklerin ve suyun temiz olması germektedir.

 • Isınma verimini düşüren kir, çamurlaşmış tortu tesisatın içindeki diğer maddeler ısı seviyesinin düşmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple petek temizliği epey önemlidir.
 • Özellikle radyatörlerin alt kısmına çöken ve suyun hareketini engelleyen maddeler kombiyi yorarak enerjinin fazla tüketilmesine sebep olmaktadır.
Petek Temizleme Fiyat

Petek temizleme fiyat bilgisi için telefonla görüşerek, Whatsapp hattından mesaj ile ya da İnternet ten bilgi alabilirsiniz. Kombi bakımı ve petek temizliği fiyatları İstanbul ve bütün semtlerinde belli bir standart seçilerek olarak belirtilmiştir. Uzaklık ya da yakınlık firmamız için önem arz etmemektedir. Doğal gaz faturasından tasarruf etmek için ve verimli ısınmak için firmalar ile iletişime geçerek en uygun petek temizliği ücretlerinden yararlanabilirsiniz.

 • Peteklerin ömrünü uzatmak amacı ile çürüme ve paslanma riskini azaltmak için kombi bakımı ve petek temizliği hizmetlerini en uygun fiyat tarifesinden yararlanabilirsiniz.
 • En önemli etken, petek bakımlarını 2 yılda bir yaptırarak geciktirmeden ihmal etmemektir.
 • Her geçen zaman petek ve radyatörlerde delinme, su akıtma ve kombi bozulmalarına neden olmaktadır.
Kalorifer Petek Temizleme

Kalorifer petek temizleme işlemi için öncelikle motor kaputun uzu açarak kalorifer sistemine giren ve çıkan hortumlarını bularak bu hortumların sıcaklıklarını kontrol edilmelidir. Araç kontağı kapatıldıktan sonra motorun soğuması için biraz beklenmelidir. Eğer hortumların birisi sıcak, diğeri soğuk ise bu, kalorifer peteğinde ısıtılan suyun petekten dışarıya verilemediği anlatmaktadır. Radyatör temizliği açık hava olan bir alanda yapılırsa daha iyi olacaktır. Özenli kullanımın ne kadar gerekli olduğunu gösteren bu arızalarla düzenli bakım yapılması gerekliliği anlaşılmaktadır.

 • Kalorifer peteği temizleme işlemi yapılması basınçlı ve ilaçlı su ile temizlenebilir.
 • Öncelikle süpürge ile peteğin içi dışı ve arkası önündeki tüm toz ve kirler süpürülmelidir.
 • Nemli bir bezle silinip sonrasında kurulan malıdırlar.
 • Bu işlemlerin sonunda kurulama aşaması paslanmayı önlemek için oldukça önemlidir.
Petek Temizleme Nasıl Yapılır?

Petek temizleme nasıl yapılır?Evde petek temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Öncelikle kombi kapatılmalı. Ve kombideki su balkon ya da banyo vanalarından tahliye edilmelidir. Kombideki su kombi giriş panolarında bulunan filtre sökülerek çamaşır suyu dolu bir kabın içinde bekletilmelidir. Peteklerin yerinden çıkarılması için vanalar sökülerek petek banyoya taşınmalıdır. Petek içine hortum ile tazyikli su verilerek temizleme işlemi başlamaktadır.

 • Bu işlem su kirliden berrağı dönüşene kadar devam etmektedir.
 • Diğer petekler için de aynı işlem yapılır ve daha sonra petekler yerlerine takılmalıdır.
 • Fitre yerine takıldıktan sonra peteklere eski seviyesine kadar su basılır.
 • Petekler tahliye vanası kapatıldıktan sonra havaları alınır.
 • Bu işlemin sırayla yapılması kombinin bozulmaması için oldukça önemlidir.
Doğalgaz Petek Temizleme

Doğalgaz petek temizleme işlemlerinin bitmesinin ardından peteklere tekrar su verilmeye başlanır. Peteğin izin bir kısmı soğuk, bir kısmı sıcaksa, bu tıkalı olduğu anlamına gelmektedir. Doğalgaz faturaların yükselmesi ve sonuç olarak odanın ısınmamasına sebep olacaktır. Temizlenmeyen petekler, boşa giden doğalgaz faturası anlamına gelmektedir.

 • Bu sebeple kış mevsimine girmeden kombi bakımı kadar önemli olan petek bakım işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.
 • Hizmet kalitesi bilinen firmalar, bu konuda en etkili yöntemleri kullanarak, temizleme işlemini mükemmel bir şekilde gerçekleştirmektedir.
 • Petek temizleme, özel cihazlarla basınçlı su kullanılarak petekler temizlenebilir.
 • Müşteriler olarak araç petek temizleme fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için firmaların sitelerini incelemek gerekecektir.
Kombi Petek Temizleme Fiyatları

Kombi petek temizleme fiyatları, illere göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak petek temizleme fiyatları petek adedine göre ve daire tipine göre belirlenmektedir. Kombiyi yüksek derecelerde çalıştırmaya ve hatta her kış mevsiminde bütçe sarsan doğal gaz faturaları ödenmesine rağmen ev ile iş yerlerinde dilediğiniz gibi ısınılmıyor sa petek temizliği yaptırmanın zamanı gelmiş demektir.

pettem banner 2
 • Peteklerin sökülmesine gerek kalmadan yapılan temizlik işlemlerinde özel kimyasallar ve yıkama makinelerinden yararlanan firmalar, hiçbir yeri kirletmeden peteklerin içindeki tüm tozu ve kireç artıklarını temizlemektedir.
 • Tüm kış boyunca yüksek faturalar ödemeden rahatça ısınmanızı sağlayan, her ay daha az doğal gaz faturası ödemenizi ve daha konforlu ısınmanızı sağlamaktadır.
Petek İçi Temizleme

Petek içi temizlemeişlemi evde yapılması için, öncelikle kalorifer peteğinin aralarını ve arkasını elektrikli süpürgeyle, sonra bir sopaya hafif nemli bir bez geçirerek temizlemek gerekecektir. Peteğin önünü sabunlu suyla silmeli, daha sonra temiz ve kuru bir bezle kurulanmalıdır. Paslanan kaloriferleri temizlemek için petekteki kirli suyu boşaltıp ve temiz suyla yıkanmalıdır.

 • Kalorifer peteklerini temizlerken beyazlatabilmek için ise; bir kovaya ılık su doldurup suya biraz sabun döküp köpürtülerek başlanabilir.
 • Başka bir bez ile sabunlu suya batırılıp nemli kalacak şekilde fazla suyunu sıkılmalıdır.
 • Nemli kalan bez ile kaloriferin dışını da silebilirsiniz.
 • Kaloriferin paslanmasını önlemek için kuru bir bez ile tüm petekleri kurulamak en önemli aşama olacaktır.
Kalorifer Peteği Temizleme Fiyatı

Kalorifer peteği temizleme fiyatı, bir bakım hizmeti olarak oldukça uygundur. Eğer temizleme işlemi düzenli yaptırılmazsa arıza sonucu çıkacak olan masrafı çok daha fazla olacaktır. Petek temizliği yapılması zorunlu mudur? Yasal bir zorunluluk söz konusu olmasa da kişinin yararı gözetilerek evet zorunludur.

 • Isınmanın kolay olması için peteklerin temizlenmesi şarttır.
 • Çünkü kirlendikleri zaman yeterli miktarda ısı vermeyeceklerdir.
 • Kış aylarında düzenli olarak kullanıldıklarından peteklerin temizlenme işleminin yaz aylarında yapılması daha iyi olacaktır.
Petek Temizleme Ücreti

Petek temizleme ücreti, büyük şehirlerde işlem yapan firmalara göre değişiklik göstermektedir. Geçtiğimiz yıllara göre fiyatlarda belli oranlarda artış olmuştur. En az yılda bir yapılması gereken petek temizliği ile ısınma sorunları en aza indirgenecektir. Bu işlem ile kombi daha sağlıklı ve sorunsuz çalışacaktır. Rutin bakım ve temizlemenin dışında peteklerde bir sorun varsa, ısınma dengesizlikleri yaşanıyorsa temizleme işleme tekrarlanabilir. Şayet peteklerin temizliği yapılmazsa ne olacaktır? Çok büyük bir tehlike oluşturmasa da yakıt tüketimi artarak ekonomik sıkıntılar yaşamak mümkün olacaktır. Bu düzenli bakım yapmak için yeterli bir sebep olacaktır.

İletişim

444 4 021
Bahçelievler / İstanbul

Çağrı Merkezi

444 4 021
Call Now Button444 4 021