Klima Bakımı

Klima Bakımı

Klima bakımı, klimanız için hayati önem taşıyan bir olgudur. Klima ve diğer teknolojik ürünlerin fiyatları düşünüldüğü zaman, bakım yaptırmamanın maliyeti, bakım yaptırmaktan daha büyük bir meblağda olabilir. Klimanızı uzun yıllar kullanabilmeniz ve klimanızın bulunduğunuz ortama sağlıklı bir hava üflemesi için klimaların bakımını zamanında ve profesyonel bir serviste yaptırmak büyük önem taşımaktadır. Öyle ki, ekonomik ömrünü tam anlamı ile doldurmamış bir klima, eksik veya özensiz bakım sebebiyle erkenden çöpe gitmektedir.

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima bakımı nasıl yapılır sorusu, klimasına önem veren birçok tüketici tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. Klimanın bakımının aslında en etkili ve doğru yolu, bakımını bu işin uzmanları olan yetkili teknik servislerde yaptırmaktır. Ancak buna rağmen klimasının bakımını kendisi yapmak isteyen kullanıcılar ise, yalnızca klimanın dış temizliği ve filtrelerini temizlemek ile yetinmelidir. Aksi halde, klimaya sizin veya yetkisiz bir elin yapacağı müdahale,hem klimanızı garanti dışı bırakabilir hem de servisin bakım maliyetinden daha yüksek tamirat maliyeti ortaya çıkarabilir.

Klima Bakım Fiyatları

Klima bakım fiyatlarıise klimaya bakım yapılmadığı zaman çıkacak maliyete göre çok da yüksek kalmamaktadır. Elbette ki bu fiyatlar cihazınıza, model yılına ve markasına göre değişebilmektedir. Bütün bunlara ek olarak hizmet aldığınız teknik servis firması ve bulunduğunuz şehir de bakım fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında gösterilebilir. Yani eski model ve A marka bir Salon Tipi klimanın bakımı ile yeni model B marka bir Salon Tipi klimanın bakım maliyeti bir olmayacağı gibi.

 • Aynı markadan olsa dahi Duvar Tipi bir klima ile Salon Tipi bir klimanın bakım maliyeti de bir olmayacaktır.
 • Fiyatlar her ne kadar değişken olsa dahi, sizler için bir araştırma yaptık.
 • 2023 yılı için İstanbul’da ortalama olarak duvar tipi klimaların bakım fiyatı bir kaç yüz Türk Lirasıdır.
 • Ancak bu fiyatlara gaz eksiği ve diğer parça değişimi dahil değildir.
klima bak banner 1
Klima Bakım Servisi

Klima bakım servisiise, klima bakımında en önemli noktalardan birisidir. Çünkü, bilgisiz ve tecrübesiz bir bakım ekibi, bakım yapmak amacında gelmiş olsa bile sizin cüzdanınıza ve cihazınıza büyük zararlar verebilir. Bu yüzden klimanızın bakımı için servis seçerken dikkatli olmalısınız. Bir klimanın bakımı için servis seçmeden önce şunlara dikkat edin.

Klima Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır?
 • Klima bakımı kaç yılda bir yapılır,klimanızın etkili bir çalışma performansı gösterebilmesi için yılda en az 3 kez mutlaka yetkili ve deneyimli bir teknik servis tarafından bakıma ihtiyacı vardır.
 • Özellikle mevsim geçişlerinde mutlaka bir bakımdan geçmesi gerekir.
 • Bunun haricinde, klimanızın bir anormallik gösterdiği durumlarda da bakım yapmanız sizin için faydalı olacaktır.
Yıllık Klima Bakımı

Yıllık klima bakımı, bir klimadan tam anlamıyla verim alabilmek için mutlaka yapılması gerekir. Eksik bakımlar, klimanızı yıpratır ve ekonomik ömründen önce klimanızı değiştirmenize yol açabilir. Ancak, klimanızın bakımını yapmak kadar bu bakımı nerede yaptırdığınız da büyük önem taşır.

Klima Bakım Ücreti Ne Kadar?
 • Klima bakım ücreti ne kadar sorusuna verilecek cevap ise oldukça değişkenlik gösterebilmektedir.
 • Klima tipi, mode ve markanın yanı sıra klimanızın bakımının hangi şehirde yapıldığı da ücreti etkileyen unsurlar arasındadır.
 • İstanbul ili için ise bu fiyat ortalama bir kaç yüz Türk Lirası’dır.
Klima Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Klima bakımı ne zaman yapılır?genellikle klimaların sağlam bir şekilde etkili performans gösterebilmesi için yılda en az 3 kez bakım önerilir. Ancak bunu yapmak istemiyorsanız, mevsim geçişleri sırasında mutlaka bir yetkili servisten klima bakımınızı yaptırın. Yaz aylarından kış aylarına geçiş sırasında birçok klimada gaz ile ilgili bazı problemler meydana gelebilmektedir. Bunun önüne geçmenin en etkili yolu ise, bu mevsim geçişlerinden önce klima bakımı yaptırmaktır.

Klima Yıllık Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima yıllık bakımı nasıl yapılır? uzman bir servis tarafından yapılan bakımlar genellikle üç aşamadan oluşur. Bunlar:

 1. İç ünite bakımı: Evinizin veya iş yerinizin içinde yer alan klima aksamının genel kontrolleri yapılır. Filtre gibi parçaların temizliği sağlanır.
 2. Dış ünite bakımı: Motor aksamının bulunduğu klima ünitesidir. Genellikle bu ünitede gaz ile ilgili sorunlar tespit edilir ve gerekli bakım sağlanır.
 3. Drenaj ve bakır boru bakımı: Klimanın atık sistemi ve bakır boru bakımıdır. Atık sisteminde meydana gelen çeşitli tıkanmalar da klimanızın çalışma performansı üzerinde etki edebilmektedir. Bakır borular da klima açısından hayati öneme sahiptir, bu yüzden zamanında bakımları yapılması gerekir.

İletişim

444 4 021
Bahçelievler / İstanbul

Çağrı Merkezi

444 4 021
Call Now Button444 4 021